rotal
17 آذر 1401 - 11:00

۵۴۰ هکتار گلخانه در اردبیل به بهره‌برداری می‌رسد

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار اردبیل گفت : با توجه به تمهیدات انجام شده تا پایان دولت سیزدهم ۵۴۰ هکتار گلخانه در استان اردبیل مورد بهره برداری قرار می‌گیرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اردبیل، یاسرعبداللهی پیش از ظهر امروز در جلسه ستاد گلخانه‌ای استان اردبیل اظهار داشت: با توجه به تمهیدات انجام شده تا پایان دولت سیزدهم 540 هکتار گلخانه در استان اردبیل مورد بهره برداری قرار می‌گیرد.

وی افزود: از مجموع یک هزار و 704 هکتار اراضی تخصیصی برای احداث گلخانه ، تابحال 600 هکتار واگذار شده که 130 هکتار آن مورد بهره برداری قرار گرفته و 470 هکتار نیز در طول دو سال آینده مورد بهره برداری قرار می‌گیرد.

عبداللهی خواستار تسریع در ساخت و ساز واحد های گلخانه ای در سطح استان شد و افزود: آنهایی که زمین برای احداث گلخانه گرفته اند اما به تعهدات خود مبنی بر احداث گلخانه در بازه زمانی مورد قرارداد عمل نکرده اند تعیین تکلیف شوند و در صورت لزوم خلع ید شده و به افراد واجد شرایط واگذار نمایند.

وی افزود: شرکت شهرکهای گلخانه ای باید برنامه ای منظم برای واگذاری در سالهای آتی داشته باشد تا بتواند در بازه زمانی تعیین شده به اهداف از پیش تعیین شده برسد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی نیز در این جلسه به اهمیت توسعه شهرکهای کشاورزی بخصوص مجتمع گلخانه ای و نقش بسیار مهم آن در تولید و اشتغال پایدار و مدیریت مصرف آب اشاره کرد و افزود: قیمت تمام شده واگذاری و ساخت گلخانه بالاست و برای حمایت از سرمایه گذار باید یک بازنگری جدی در این خصوص انجام شود تا جذابیتی برای سرمایه گذار داشته باشد.

نادر تقی زاده افزود: اگر قیمت تمام شده هزینه ها حداقل به نصف کاهش یابد بسیاری از مشکلات حل شده و توسعه گلخانه ها تسریع می شود.

وی بیان کرد: در کنار شهرکهای گلخانه‌ای، گلخانه‌های کوچک مقیاس نیز مورد حمایت و توجه جدی باید قرار گیرد چون باعث افزایش میزان اشتغال و تولید می‌شود.

وی به آموزش کارگران ، کارفرمایان و ناظرین فنی در خصوص به روز کردن اطلاعات و تجهیزات از فرآیند تولید تا صادرات تاکید کرد وافزود: گاهاً مشاهده می شود که این فرآیند به صورت بدوی انجام می شود که این موضوع بازاریابی را با مشکل مواجه می‌کند.

در ادامه این جلسه گزارش عملکردی از پروژه های در حال اجرا در مجتمع های گلخانه ای و دامپروری توسط مدیر شرکت شهرکهای گلخانه ای استان در خصوص واگذاری ، زیر ساخت و بهره برداری ها انجام شد.

همچنین موضوعات توسعه و شناسایی مجتمع های کشاورزی جدید در استان در اراضی ملی و دولتی ، اعتبارات تخصیصی از محل سفر ریاست جمهوری به مجتمع های کشاورزی استان ، تامین گاز مصرفی و تسهیلات بانکی به سرمایه گذاران مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

انتهای پیام/144/.

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 901539